Til rundens kamp i Albaniserien mellem Stige og Søhus var den internationale dommer Claus Bo Larsen inviteret til at fortælle om dommergerningen. Læs mere her.
Den internationale topdommer Claus Bo Larsen var inden kampen inviteret til at fortælle om sine oplevelser som topdommer, og sit syn på dommergerningen. Claus Bo Larsen har dømt internationalt siden 1996, og dømt både Champions League, VM for klubhold og OL.
Claus Bo holdt et underholdende oplæg for de ca. 50 fremmødte gæster, som var inviteret af Stige BK.
Claus Bo Larsen lagde blandt andet vægt på at:

* Dialogen på banen mellem dommer og spillere gerne må være med et lille glimt i øjet, men samtidig skal der ikke være tvivl om hvem som bestemmer.
* Dommeren skal forstå at trænere og spillere er under pres, og derfor kan der komme en uoverlagt bemærkning.
* Specielt elitetrænere er rollemodeller, og deres opførsel inspirerer - både positivt og negativt. * Claus Bo understregede at han som dommer ikke bærer nag, men at han har en god hukommelse !! Og at han har verdens bedste job.
Stige BK havde stablet et flot arrangement på benene med stort morgenbord til de indbudte, flot kampprogram, og de havde desuden lejet en tribune til kampen.
Den efterfølgende kamp, som blev spillet med stor intensitet,
blev vundet 2-1 af Søhus, som dermed fik sin første sejr i Albaniserien. Kampen blev overværet af ca. 300 tilskuere.