Formand Thomas Bytoft blev genvalgt og nyt ansigt i bestyrelsen bliver Louise Bøjden der afløser Gordon Kirt.
Den nye struktur betyder, at FBUs organer fremover vil se således ud:
1. Delegeretmødet
2. Bestyrelsen
3. Forretningsudvalget
4. FBU B & U
5. FBU Turneringer
6. FBU Uddannelse
7. FBU Fodboldråd
8. FBU Disciplinær
9. Projektforum
Forretningsudvalget der består af formand, næstformand og kasserer og som afgår på skift hvert 3. år kom efter dagens delegeretmøde til at se ud som følger:
Forretningsudvalget Formand Thomas Bytoft
Næstformand Aage Sækmose
Kasserer Poul Henning Andersen.
På valg til bestyrelsen var, udover den nyvalgte Louise Bøjden, også Bent Hansen, Paul-Ejnar Hauge og Hans Martin Møller, som alle blev genvalgt for en 2 årig periode.
Se hele bestyrelsen her.
Til det nye FBU Disciplinær blev bestyrelsens indstilling af Niels Damsbo, Korup IF, og Johnny Mogensen godkendt.
Suppleanter til FBU disciplinær blev Torben Hansen, Hårby Boldklub og Ole Mikkelsen, Otterup B & IK.
Der blev også valgt revisorer og revisorsuppleant, og her var der genvalg til de 2 revisorer Preben Schack og John Barrett. Ligeledes var der genvalg til revisorsuppleant Jørgen Sørensen.
De 4 organer, B&U, Turneringer, Uddannelse og Fodboldråd, som alle vil bestå af bestyrelsesmedlemmer og klubfolk, vil i den nærmeste fremtid blive indkaldt til indledende møde af udvalgsformanden, og det vil være startskuddet til et spændende arbejde med masser af udfordringer.

Louise Bøjden -
nyvalgt til bestyrelsen