Nyheder

Nyttig viden om vending af turneringen - få de sidste brikker på plads

0 anbefalinger
TURNERINGER: Hvis DBU vedtager en total omlægning af sine turneringsaktiviteter til en efterårs-forårstermin, ønsker FBU's bestyrelse at gennemføre en lignende ændring i FBU's rækker.
Hvad vil konsekvenserne være for fodbolden, hvis FBU's turneringer vendes fra forår-efterår til efterår-forår? Og hvor kan jeg få svar på mine spørgsmål om følgevirkningerne?

Baggrunden er at DBU's repræsentantskab d. 23. februar forventes at vedtage et forslag om at vende de turneringer under DBU, der spiller forår-efterår til en efterårs-forårsturnering. DBU-forslaget vil blive fremsat med virkning fra sommeren 2008. 

En sådan ændring i DBU-regi vil helt automatisk få konsekvenser for FBU's turneringer. 

Bl. a. vil FBU ved sommerpausen 2008 skulle modtage et endnu ukendt antal hold fra Kvalifikationsrækken, der skal indplaceres i FBU's rækker.

FBU fik mandat fra klubberne

FBU fik på delegeret mødet mandat fra klubberne til rettiddigt at implementere denne DBU-vedtagelse i FBU's turneringer gældende fra sommeren 2008.

Altså en vending af alle FBU's turneringsaktiviteter fra forår-efterår til efterår-forår.

Særligt afsnit om vending af turneringen

For at belyse beslutningsgrundlaget bedst muligt har vi her på FBU's hjemmeside samlet en mængde informationer om følgevirkningerne ved en sådan vending.

Læs mere her og få nyttig viden om den mulige vending af turneringsformen.

Af: Ulrik Sørensen

08. januar 2008, 01:55

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: