I år er det 100 år siden, at Danmark spillede sin første officielle landskamp. Det fejres med en jubilæumskamp mod Wales den 19/11. I den anledning er alle tidligere landsholdsspillere inviteret til kampen. Fyn er repræsenteret med 24 . Læs mere her.
Det er første gang i DBUs historie, at man laver et arrangement, hvor man samler alle tidligere landsholdsspillere, og tiltaget har vist sig at nyde stor opbakning.
I alt 145 tidligere spillere/trænere har takket ja til DBUs tilbud - den ældste på 92 år - og Fyn har i anledningen samlet et stærkt hold. Hele 24 af de "gode gamle landsholdskæmper" deltager i turen, hvor der bliver rig mulighed for glædelige gensyn med tidligere landsholdskammerater.
Fra Fyn deltager:
- Ove Bech Nielsen
- Finn Sterobo
- Eigil Misser
- Svend Aage Rask
- Kurt Grønning
- Jørgen Rasmussen
- Bent Løfquist
- Richard Møller Nielsen
- Helge Jørgensen
- Mogens Haastrup
- John Danielsen
- Mogens Therkildsen
- Mogens Berg
- Viggo Jensen
- Lars Olsen
- Sepp Piontek
- Allan Nielsen
- Ulrik Moseby
- Allan Hansen
- Johnny Hansen
- Poul Andersen
- Ronald Stelmer
- Kim Ziegler
- Morten Donnerup
FBU har til turen valgt at stille en bus til rådighed for deltagerne, så de undervejs kan genopfriske de gode gamle minder, og få nogle hyggelige timer undervejs til Brøndby Stadion.
Selve kampen mod Wales er Danmarks officielle landskamp nummer 735, og lad os krydse fingre for en dansk sejr i jubilæumskampen.
En ting er hvert fald helt sikkert - det vil blive en dag med glædelige gensyn, hvor der bliver udvekslet gode minder og røverhistorier, og en dag som de tidligere landsholdsspillere- og trænere forhåbentligt vil kunne mindes med glæde.
Richard Møller Nielsen, her i forbindelse med oplæg i Albaniserien, er en af de tidligere koryfæer, der deltager i turen til Brøndby