Nyheder

Albaniserien - rundens kamp

0 anbefalinger
Til denne uges "rundens kamp" mellem S.f.B. og Tved BK, havde FBU inviteret nuværende assistenttræner i OB - Viggo Jensen - til at holde et indlæg omkring sit syn på kunstgræsbaner. Læs mere.
Viggo Jensen vendte i Svendborg tilbage til den klub, hvor hans trænerkarriere for alvor tog fat i 1982. Viggo har erfaring fra højeste niveau - både som spiller i Bayern München og som landstræner i Estland.

"Seancen" med Viggo blev særdeles inspirerende, da han svarede ærligt og uddybende på alle spørgsmål.

Viggo er en varm fortaler for brugen af kunstgræsbaner - både ud fra de åbenlyse praktiske fordele, men også muligheden for at forbedre spillernes teknik på et perfekt underlag. Han glæder sig til, at OB selv har en lige så flot bane som S.f.B.

Viggo forudser, at vi fremover spiller meget mere på kunstgræs end i dag - også på allerhøjeste niveau. Med den økonomi, der i dag hersker i fodbold, skal kampe ikke afgøres af en "knold" på banen. De kommercielle interesser er store.

Der blev også spurgt ind til Viggos syn på talentudviklinger på Fyn, hans funktioner som assistenttræner og meget mere. Det var en rigtig god formiddag for de mange fremmødte.

Selve kampen endte med en hjemmesejr til S.f.B. på 3-0 - som allerede var stillingen efter 30 min. spil. S.f.B. spillede som det tophold de er, og Tved var aldrig i nærheden af sejren. Tved fik dermed stoppet deres flotte stime som ubesejrede i 8 kampe.

Se mere om kampen på TV2 Fyns hjemmeside:
http://www.tv2fyn.dk/article/166004

Se tidligere nyheder fra Albaniserien her:
http://www.fbu.dbu.dk/page.aspx?id=6665

Af: Mogens Jørgensen

02. november 2008, 04:09

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: