Dalum IF blev i går aftes i forbindelse med kvinde EM-kvalifikationskampen mellem Danmark og Ukraine på Viborg Stadion, kåret som Årets Pigefodboldklub i Danmark. Læs mere her
FBUs Børne- og Ungdomsudvalg havde indstillet Dalum IF, som den fynske repræsentant til Årets Pigefodboldklub i Danmark.
Dalum IF har haft en stor fremgang i medlemstallet på pigesiden i 2008, og har derfor haft muligheden for at tilbyde fodbold til piger i alle aldre. Klubben deltager ved mange af unionens stævner og i turneringen, og er desuden kendetegnende ved, at have fokus på det sociale liv på de enkelte hold.
Dalum IF har igennem et stort arbejde fra trænere og forældre opnået en stor fremgang i antallet af medlemmer på pigesiden, derfor er det fuldt fortjent, at de bliver Årets Pigefodboldklub i Danmark, udtaler Louise Bøjden formand for FBU B&U.
Med hæderen følger en check på 10.000 kr. fra 3F. FBU ønsker Dalum IF tillykke med titlen.
Foto: Anders Kjærbye