Til februar har de fynske trænere mulighed for at komme på coaching-kursus. Fokus vil være på træner/spiller- og spiller/hold-relationer. Læs mere her.
FBU har indgået et samarbejde med coach Ulrik Lind, der her fortæller, hvad coaching er for en størrelse, og hvad det kan bruges til.
Hvad er coaching?
"
Coaching er en professionel dialog, som tager udgangspunkt i dine ønsker og din personlige målsætning. Det er en resultatorienteret og systematisk proces, hvor jeg med spørgsmål hjælper dig med:
 |
| Ulrik Lind vil i februar sætte fokus på de fynske træneres og lederes coachingevner |
- at finde ud af, hvad du gerne vil
- at se tingene i et andet perspektiv
- at vende blikket mod dine muligheder.
Et væsentligt redskab i coaching er spørgeteknikker, som bringer dig videre mod nye løsninger og dermed også typisk fastholder din motivation og dit ejerskab til målene. Filosofien om at stille spørgsmål i stedet for at give svar og løsningsforslag, handler dybest set om troen på, at du selv indeholder de bedste svar. For coaching indeholder nemlig også en tankegang om, at du som person både er ressourcefuld, kreativ og stærk. Alene det at se på vores medmennesker gennem de briller, vil rykke ved vores tilgang til dem i f.eks. en samtale. "Men hvad drejer coachingkurset sig om? "Kurset har sit udgangspunkt i grundlæggende coachingteknikker, som er fundamentale for at få værktøjerne til at virke. Dernæst vil jeg indvie deltagerne i 3 enkle men centrale værktøjer, som jeg selv har udviklet og arbejdet med i forhold til fodboldspillere. Værktøjerne giveren dig inspiration til, hvordan du fremover kan arbejde med udvikling af mange forskellige kompetencer hos spilleren, uanset placering på banen, samt teambuilding og udvikling af holdet som enhed. Værktøjerne er fleksible og kan bruges i mange forskellige coachrelationer. Dette gør værktøjerne særdeles attraktive for ALLE i en klub eller forening uanset niveau og erfaring".
De tre værktøjer er:
1. Forbilledet - det du stræber efter
2. Nutidsbilledet - der hvor du er lige nu
3. Nærbilledet - det første skridt du kan tage
Hvordan kan trænerne bruge kursusindholdet hjemme i klubben?
"For det første vil deltagerne arbejde med værktøjerne i forhold til deres egen situation og den rolle, de har ude i klubberne. Det betyder, at deltagerne får selvudvikling ud af det og vil blive coachet og udfordret undervejs. Indlæring gennem erfaring, oplevelser og feedback giver det bedste udbytte. Derudover vil deltagerne jo lære noget om coaching, som kan bruges i enhver sammenhæng. F.eks. samtaler med spillere eller forældre. Samtidig vil deltagerne blive klædt endnu bedre på til at arbejde med udvikling og målsætninger på en både interessant og motiverende måde.
Det er vigtigt for mig at understrege, at kurset er for alle uanset træner- og lederniveau. Det at arbejde med f.eks. målsætninger er ikke kun for eliten.
Så jeg glæder mig til at se så mange fynske trænere som muligt, når kurset afvikles den 28. februar 2010", slutter Ulrik Lind.
Du kan læse mere om kurset og tilmelding på FBUs hjemmeside under menupunktet Uddannelse.