
Der bliver masser af trafik på vejene omkring de danske fodboldklubber i løbet af efteråret og vinteren. Et korps af dommerinstruktører er nemlig igen klar til at sende kilometertælleren på overarbejde, når 'Projekt Aspirantjæger' lægger fra land i oktober.
Både klubbesøg og det at fremme interessen for dommergerningen er centrale omdrejningspunkter i projektet, der langt fra er gået i tomgang, på trods af, at det nu er gået ind i sin fjerde sæson. Heller ikke selv om folkene bag har haft god grund til at sole sig i sidste års succes, hvor aspirantjægerne var med til at skaffe hele 328 nye dommere i Danmark.
Viden om fodboldreglerne skaber fair play
Igen i år er der nemlig lagt en byggesten på aspirantjæger-projektet, i håb om at det endnu engang kan nå nye højder.
Mere præcist er det inspirationsmødet ’Bliv klogere på fodboldreglerne’, der har fundet vej ind i projektbeskrivelsen. Et inspirationsmøde, der kan afholdes i klubbens egne lokaler, og som tager mellem to og to en halv time i alt. Og så er det ganske gratis.
”Målsætningen er at stille skarpt på fodboldreglerne og dommerhvervet, og både forældre, spillere, trænere og ledere er mere end velkomne. Eneste krav for at få et af de nye inspirationsmøder i hus, er at man kan samle minimum ti personer. Derfor kan det eventuelt være en god idé at alliere sig med en eller flere naboklubber,” fortæller Poul Johan Christensen, der som formand for DBU’s rekrutterings- og fastholdelsesgruppe har været en af drivkræfterne bag det nye initiativ. Og han har ikke svært ved at se potentialet i projektet.
”Den helt store gevinst ved at så mange som muligt i fodboldfamilien kender reglerne, er i sidste ende, at manden med fløjten får mere fairplay,” vurderer Poul Johan Christensen, og pointerer, at det er helt bevidst, at klubberne kan afholde inspirationsmøderne hjemme i klubben. Derved slipper de for transportbesværet, hvilket måske kan få endnu flere til at møde op til en hyggelig og spændende gennemgang af fodboldreglerne.
”Der følger ingen forpligtelser i kølvandet på et inspirationsmøde, men vi håber da naturligvis på, at nogle af deltagerne vil blive inspireret til at tage dommerkortet - også DBU’s Dommergrundkursus kan jo afholdes i egen klub, og det behøver ikke tage mere end tre dage,” fortsætter Poul Johan Christensen, og understreger, at rekruttering af dommere langt fra er ensbetydende med et tab af frivillige i klubberne. Derimod kan det være en hjælp til selvhjælp, at have en gruppe dommere tilknyttet til klubben.
Ingen forpligtelser
I alt arrangerede 11 klubber et dommerkursus hjemme i klubben sidste sæson. Dermed spillede de en markant rolle i den positive udvikling dommerrekrutteringen er inde i. Poul Johan Christensen ser store perspektiver i at afholde DBU Dommergrundkurser i klubregi.
”Hvis vi har en 10-15 stykker til sådan et klubkursus, og vi kan få de fem til seks til at komme til et struktureret forløb og tre til fire til at dømme hjemme i klubben, og de resterende bare har fået kendskab til reglerne, så er vi kommet rigtig langt. Ham der bare kommer for at høre om reglerne, er ligeså velkommen som ham, der rent faktisk kommer for at starte op,” konkluderer Poul Johan Christensen.
Du kan læse mere om Projekt Aspirantjæger
her.
Skulle der være en dommer gemt i dig - så tilmeld dig FBUs dommergrundkursus.
Det kan du læse meget mere om
her.