Så er det ved at være tid til udvælgelse af årgang ´96- spillere til DBUs kommende U15-talencentre. Læs hvordan det foregår her.
Vi skal til at starte turneringen og dermed går proceduren i gang i forhold til at udvælge talentfulde årgang 96-spillere til DBUs U15 talentcentre efter sommerferien.
Scouting og indstilling af spillere foregår således:
Licensklubberne.
Disse scoutes i deres daglige kamp og træning, ligesom de d. 4. maj og 5. maj i hhv. Kolding, Silkeborg og Ballerup møder hinanden.
Klubber med hold i KBU’s M, SBU’s Række 1, JBU’s Drenge M/11 og FBU’s Elite rækker for U/14 hold årgang 96.
Disse rækker scoutes af henholdsvis DBUs talenttrænere og DBU-scouts efter et planlagt forløb der gør, at alle klubber i disse rækker ses. Udvalgte spillere deltager herefter i udtagelsesdage.
Øvrige klubber med årgang 96- spillere.
Disse klubber kan til udtagelsesdagene indstille 1 spiller (via link), der menes at have potentiale til at udvikle sig til elitespillere. Skulle man ekstraordinært have mere end en spiller, der vurderes til at have stort potentiale, kan Talentudviklingskoordinator Steen Gleie kontaktes på
gleie@dbu.dk
Øvrige klubber med årgang 96- spillere, der spiller i årgang 95.
Disse klubber indstiller via link eller ved direkte kontakt til Talentudviklingskoordinator Steen Gleie på
gleie@dbu.dk
Udtagelsesdagene finder sted på flg. tid og sted:
- 18. maj udtagelsessamlinger i Aulum og Marienlyst
- 19. maj udtagelsessamlinger i Vejen, AaB og Herlufsholm
- 20. maj udtagelsessamlinger i Odder og Ballerup.
Spillere der udvælges efter denne udtagelsesdag, deltager i næste trin – som er medier på A-trænerkurser fra 30. juni til 3. juli i hhv. Skærbæk, Vildbjerg og Nyborg. (på landsplan skal findes 192 spillere).
Besked vil tilgå spillerne og klubben direkte pr. mail senest 31. maj 2010.
Bemærk en klub kan kun indstille spillere fra deres højst rangerede hold!!
LINK til indstillingsskema