540 fynske piger, trænere og ledere så Danmarks kvinder blive puljevinder trods 0 – 0 imod Skotland. Derved tog landsholdet et vigtigt skridt mod VM i Tyskland 2011! Nu venter playoff kampe i efteråret, som kan sikre billetterne til det endelige mål.
Og de mange fynske fans, der havde taget turen til Nørreskoven i Vejle, fyldte godt op på stadion - og de gjorde hvad de kunne, for at pigerne på banen fik super opbakning!
Det hele var rødt og hvidt på tribunerne, flag malet i ansigterne, røde kasketter og masser af opmuntrende tilråb.
Efter kampen tog de danske piger sig som sædvanligt tid til at skrive autografer og stille op til fotografering sammen med en fan. De er helt klar over, at fodboldpigerne fra klubber på Fyn eller andre steder i landet er fans, som de selv var for få år siden.
Det er dejligt at opleve landsholdskvindernes ydmyghed og forståelse for værdien af opbakningen fra pigespillerne.
Fynske talentfulde Katrine Veje spillede en flot kamp – også hun stod selvfølgelig klar til fotografering og autografskrivning for pigerne fra de mange fynske pigeafdelinger.
Som sidste gang var det kvindelandsholdets sponsor 3F, der i samarbejde med FBU, havde gjort det muligt at sende en kortege af busser over Lillebælt.
Tak til 3F for støtten til dansk kvinde- og pigefodbold!
Kommentarer modtaget efter kampen
Line fra Tåsinges U-12 hold siger om turen:
Vi blev hentet af bussen kl. 15.00 og sætter kursen til Vejle fra Tåsinge. Vi snakker og synger så vi kommer i landskamps stemning og spiser lidt og bliver rigtigt hvide og røde i vores ansigter så vi er klar til at slå Skotland. Vi ankommer og sætter os ude foran station og får aftensmad. Efter alle har spist går vi hen mod vores pladser, da vi møder nogle der deler kasketter, poser til vores fodboldstøvler, kæde til nøglebundt og reflekser ud - det var ret fedt. Vi finder vores pladser og er klar til en god kamp. Der bliver fløjtet i gang og Danmark går til den. 0-0 ender det, men vores hold lærte noget af det danske kvinde hold. Hvis du mister bolden så bliv ved med at løbe for at få den og kom med hjem - også må vi godt skubbe lidt mere. Vi skulle hjem til Fyn igen, men inden da kunne vi få autografer af spillerne, så vi fik to autografer hver. Vi kom i bussen fandt vores pladser og kørte hjem. I bussen var der sang, nogle ville sove og nogle blev køresyge. Men da vores forældre hentede os i Tåsinge, havde vi haft en fantastisk aften, som jeg håber vi får lov at prøve igen.
Også Dalum IF har bidraget med lidt kommentarer - af Teit Rasmussen, journalist
”Tak for en god tur”
De to søstre, Emma og Louise, har engang tidligere været til landskamp, sådan da. Udsatte Landsholdet spillede en flot og sjov kamp mod det danske Old Boys Landshold med en vis Michael Laudrup i spidsen.
Scenen var en lidt anden, da de to piger sammen med holdkammerater, ledere og forældre fra Dalum IF havde taget en fællestur i bus til det nye stadion i Vejle for at se kvindelandsholdet slå Skotland i den sidste VM-kvalifikationskamp.
Selv om resultatet på banen ikke helt stod mål med forventningerne, så fik de to piger sig i hvert fald en på opleveren.
Emma, 7 år: ”Det var helt vildt sjovt at høre de mange slagsange, som de store piger kunne. Jeg blev næsten helt hæs af at råbe så meget. Det var også sjovt inden kampen at mødes med nogle af de seje piger fra ”Fodboldpigerne”, dem fra Ramasjang. Og alle de ting, som vi fik gratis, inden kampen”.
Storesøster Louise, 10 år: ”Det var en god og sjov tur. Vi fik masser af gratis ting udlevet inden kampen. Jeg nåede ikke at blive malet i ansigtet, men det gjorde ikke noget. Det var spændende at se kampen, ærgerligt at de ikke lige vandt. Der var helt vildt meget larm, der hvor vi sad. Et orkester med masser af trommer kunne virkelig lave stemning. Tak for en god tur”.
Katrine Veje spillede en stor kamp for Danmark