Nyheder

Bliv dommer til sommer!

0 anbefalinger
Er du mellem 15- og 18 år har du nu mulighed for til sommer at snuse til dommer- og trænergerningen og endda få en uddannelse med i købet. DBU afholder nemlig igen i år sommercamps og skoler tre steder i Danmark i uge 31 - i år for både dommer- og trænerspirer.
 
 I alt 41 kursister deltog på DBUs Dommercamp 2009 i Storvorde, og alle kunne efterfølgende tage
dommerkortet med i baglommen efter bestået dommereksamen.
______________________________________________________________________________________________________________
 
Igen i år har unge piger og drenge mellem 15 og 18 år mulighed for i en uge at skifte badetøjet ud med træningstøj, når DBU igen i år afholder dommercamp i Storvorde ved Aalborg. Sidste år var der rekordtilmelding til DBUs Dommercamp, der i år bliver suppleret af et helt nyt tiltag for de unge, der hellere vil have en taktiktavle ved hånden frem for en fløjte.
 
For første gang afholdes der i år nemlig parallelt også en trænercamp, der i lighed med både dommercamp og fodboldcamp byder på overnatning og fælles arrangementer om aftenen. Dermed har du mulighed for at deltage om du kommer fra Sjælland, Fyn eller Jylland. DBUs Trænercamp byder på en reel B1-træneruddannelse, som er en del af det europæiske fodboldforbund, UEFAs licensuddannelser, og består af en både teoretisk og praktisk indsigt i trænerfaget. For at deltage på trænercamp’en skal du dog være over 16 år, da DBUs B-træneruddannelse kræver dette.
 
De to camps vil blive afholdt parallelt og byde på fælles aktiviteter om aftenen. Og hos den ansvarlige er der også store forventninger til dette års set-up:
 
”Vi ønsker med camp-konceptet på kort tid at give de unge dommere og trænere de værktøjer de har behov for i forbindelse med deres dommer- og trænergerning. Og netop camp-formen har vist sig at være populær hos de unge dommere. Her kan man således både få noget fagligt og konkret med hjem, samtidig med at man kan møde nye unge med samme interesse som en selv. Og det vil vi nu også gerne tilbyde de unge trænere. Når campformen er populær hos de unge hænger det sikkert sammen med et ønske om samvær og ikke mindst danne et netværk. Et netværk de unge også kan trække på i den fremtidige dommer- trænergerning," lyder det fra Camp-ansvarlig, Thomas Jensen.
 
Han kan ligeledes konkludere, at aldrig før har så mange taget DBUs træner- og dommeruddannelser.
 
Fodbolddommerskoler
 
Men du kan også godt snuse til dommerfaget uden at skulle til Nordjylland. På Fyn og Sjælland tilbyder man nemlig fodbolddommerskoler, der følger undervisningsdelen fra dommercamp, men hvor der ikke er inkluderet overnatning. Det er Ringe Boldklub (Fyn) og RB 1906 ved Roskilde, der i år afholder fodbolddommerskoler.  
 
En af dem der deltog på den første fodbolddommerskole i 2006 er Frida Mia Klarlund Nielsen, der her kun fire år senere netop har dømt på linjen i 3F Cup-finalen:
 
”Det var helt klart mine oplevelser på fodbolddommerskolen, der inspirerede mig til at blive fodbolddommer. Jeg havde en fed tid som den eneste pige blandt 15 fyre, og det var et helt andet miljø, end jeg var vant til fra fodboldklubben,” fortæller Frida Mia Klarlund Nielsen med glæde i stemmen, og fortsætter:
 
”Det var en kanon oplevelse, og jeg var bare helt klar til at dømme fodbold derefter. Jeg startede med ungdomskampe på grund af min alder, men da jeg blev rykket op som dommer i seniorrækkerne, gav det mig bare endnu mere blod på tanden, og siden er det bare gået stærkt.”

Læs mere
 
Læs mere om DBUs B1 træneruddannelse på www.dbu.dk, hvor du også kan læse meget mere om DBUs Dommercamp og trænercamp på www.dbu.dk/dommercamp og mere om de to fodbolddommerskoler på www.dbu.dk/fodbolddommerskole.

Se også brochurerne:

Fodbolddommercamp 2010
Fodbolddommerskole 2010
07. juni 2010, 12:36

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: