Trænere og spillere trodsede regnen i Kerteminde Kommune
0 anbefalinger
Trods regn og blæst var mange trænere mødt op for at høre om principperne for aldersrelateret træning. Landstræner Thomas Frank styrede løjerne fra sidelinien.
Det var koldt, det regnede og vinden var strid – men det var spillerne fra Langeskov ligeglade med. De lyttede koncentreret til kursusinstruktør Thomas Frank (U-17 landsholdstræner og medforfatter til bogen Aldersrelateret træning) og udførte hans øvelser flot og beundringsværdigt.
I teorilokalet forklarede Thomas Frank øvelser og spil ud fra principperne i børnefodbold og det fremragende fodboldfaglige værktøj, som hans bog er. Og det gjorde han flot og inspirerende for trænerne fra Kerteminde Kommune, som var mødt op denne dag.
Man kan kun opfordre alle børne og ungdomstrænere til at have bogen liggende på arbejdsbordet og bruge den som inspiration, idekatalog og vidensbank når der skal forberedes træning eller afklares spørgsmål af trænings- eller holdningsmæssig art – den får 5 stjerner af mig!
22. november 2010, 10:27