Jess Thorup, assistenttræner i Esbjerg FB, rettede på Det fynske Fodbolduniversitets første aften de mange deltageres opmærksomhed mod angribernes rolle i opspillet.
Dette interessante og relevante tema var udvalgt med udgangspunkt i Jess Thorups egen karriere som angriber, hvor han nåede knap 100 mål i ca. 300 superligakampe for OB og Esbjerg FB. Hans erfaringer fra den tid og sin efterfølgende trænerkarriere blev omdrejningspunktet for aftenens tema.
 |
| 79 personer havde tilmeldt sig Det fynske Fodbolduniveristets aften. Jess Thorup satte fokus på angriberens rolle og delte ud af sin viden og erfaringer. |
En angriber skal bidrage med mere end mål
Jess Thorup tøver ikke med at stille krav til de angribere, han arbejder med. De skal både score mål og være en vigtig brik i spillet. En forward skal udover de tekniske og styrkemæssige krav også have taktisk formåen. Det er sagt med et moderne ord spilintelligens, som angriberen skal udvikle gennem træningen.
Til aftenen havde han forberedt et træningsforløb, som de fynske (og i øvrigt også sjællandske og jyske) kursister kan anvende på alle niveauer i deres klubber, når de skal omsætte temaets teoretiske del til praksis sammen med deres egne spillere.
Jess Thorup demonstrerede overlegen viden om og indsigt i, hvordan en angriber skal løbe, tænke og agere for at score mål – både i praksisdelen og i sin teoretiske gennemgang.
Du kan hente Jess Thorups kursusmaterialer her: Kursusmaterialer - Jess Thorup
Aftenen blev e
n super god start på Det Fynske Fodbolduniversitet, som næste gang (tirsdag 30.11 kl. 18.00 hos B1909) har Johnny Mølby på programmet med temaet: Den sidste aflevering - den aflevering som en spiller modtager og får en afslutning på. Det kan du læse mere om her.