To kæmpekoks dyre for Danmark

1 anbefalinger
To af landsholdets mest rutinerede kræfter kom til at koste dyrt, da Danmark fredag aften tabte med klare 3-1 ude mod Portugal i EM-kvalifikationen.

Både Dennis Rommedahl og Christian Poulsen begik fatale brølere, der på to triste minutter i første halvleg serverede bolden for portugiserne. Begge gange omsatte den offensive spirrevip Nani til mål, og det grundlagde Portugals sejr.

For selvom Danmark fik reduceret på et selvmål af forsvarsklippen Ricardo Carvalho efter 79 minutter, så lukkede Cristiano Ronaldo kampen til resultatet kort før tid.

Først kokser det for Rommedahl
Kampen fik en nervøs start, hvor de portugisiske verdensstjerner anført af Real Madrids Ronaldo og Manchester Uniteds Nani havde svært ved at spille sig gennem en kompakt dansk defensiv, som var indstillet på opgaven.

Professionelle frispark og en hårdtarbejdende midtbane holdt sydeuropæerne fra fadet i starten, men så indtraf de to fatale koks, der sendte Portugal foran. Og det var to af de mest rutinerede danske kræfter, der kiksede.

Først fik fløjen Dennis Rommedahl en uheldig rolle, da han med en helkikset tæmning uforvarende spillede Ronaldo i en farlig angrebsposition. Ronaldo fandt inde på midten en helt fri Nani, og den portugisiske spirrevip svigtede ikke.

... og så kikser Christian Poulsen
Han sparkede bolden millimeter præcist ind fra kanten af feltet med sin dødbringende venstre-fod, mens en Thomas Sørensen i fuld figur måtte se netmaskerne blafre. 1-0 til Portugal, og der skulle kun gå to minutter, før de danske EM-drømme igen blev dukket.

Knap var bolden givet op, før erfarne Christian Poulsen i en ufarlig situation og et splitsekund af uopmærksomhed faldt over bolden og på egen bane overlod læderet til de fremadstormende modstandere.

Igen var Nani på pletten og omsatte til mål. 2-0 til Portugal, to fatale minutter og et rystet dansk landshold. Morten Olsens resignerende attitude på bænken sagde alt, og panderynkerne blev ikke færre, da målmand Sørensen måtte udgå med en skade. Heldigvis spillede afløser Lindegaard en flot kamp.

Mirakel-tanken levede en stund
Netop som Portugal havde danskerne nede i sækken, så fik de rød-hvide tropper reduceret ved et selvmål af Carvalho efter en standardsituation, og det tændte tydeligt et stort håb i de danske hjerter. Men det varede kort, for fejlene fortsatte hos Danmark, der til tider viste et skræmmende lavt bundniveau.

I et forsøg på at skabe sensationen ligesom dengang tilbage i 2008, da Danmark med 3-2-sejren skabte Miraklet i Portugal, blev stopperen Per Krøldrup sendt helt i front, og det gav huller bagude. Et af dem udnyttede Cristiano Ronaldo til at score til resultatet og slå det sidste søm i den danske misere.

Portugal melder sig således igen ind i kampen om billetterne til EM 2012, mens Olsens tropper har tre point for to kampe. Norge har lagt sig i spidsen af kvalifikationsgruppe H med ni point for tre kampe

Se kampstatistik på www.uefa.com.

Af: TV2 Sporten - www.sporten.tv2.dk

09. oktober 2010, 00:58
Indtast klubbens navn eller en del af navnet

DBU Fyn
Stadionvej 50, opg. C
5200 Odense V

Telefon 6617 8218
Telefax: 6591 3270

E-mail:
info@dbufyn.dk

Kontorets åbnings- og telefontid:
Mandag - fredag, kl. 10.00 - 15.00. 

Find en medarbejder 

Få besøg af en DBU Fyn konsulent

Læs mere om DBU Fyn

 

 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: