U17-pigerne vinder EM-gruppen med maks. point

5 anbefalinger
Med en sejr på 2-1 i dagens kamp mod Ungarn, har de danske piger vundet alle sine kampe ved EM kvalifikationsturneringen i Ungarn. På igen en god præstation, går pigerne videre som puljevinder til 2. EM kvalifikation med maksimum point, hvilket er vigtigt i forhold til seedningen til næste runde, som spilles til foråret.

Danmark fik i dagens kamp en halvskidt start. Pigerne kommer bagud efter 10 min. spil. Bolden tabes på den danske midtbane, og så går det hurtigt den anden vej. Ungarn etablerer et kontraangreb og er 3 mod 3, og den situation omsætter de desværre til mål.

Efter 22 min. har danskerne heldet med sig i en situation, hvor Ungarn har et godt skud på stolpen.

Den danske anfører Julie Trustrup Jensen går forrest. Efter 27 min. bliver hun spillet fri på kanten af feltet ude i den ene side. Julie ser op og placerer bolden uden chance for den ellers gode ungarske målmand med et fremragende langskud. Utrolig flot af Julie, som dermed har scoret i alle 3 kampe i turneringen.

Næste gode danske mulighed opstår efter godt en halv times spil i en situation, hvor Danmark har hjørnespark. Det er Rikke Ilkjær der får afsluttet, men en ungarer redder på stregen.

Minuttet efter er det igen Julie som trykker udefra, men denne gang går skuddet forbi mål.

I første halvlegs overtid spilles Camilla Andersen fri via en fremragende aflevering af dagens bedste danske spiller; midterforsvareren Stine Ballisager Pedersen. Camilla skuffer ikke og sætter bolden fladt udenfor keeperens rækkevidde med sit tredje mål i turneringen. Danmark er hermed fortjent foran 2-1 ved pausen.

Kort inde i 2. halvleg kommer Marie-Louise Knudsen helt fri. Hun dribler sig forbi målmanden, men afslutter forbi målet, som ellers er helt frit.

Et par minutter senere har Danmark et friskt forsøg langt udefra af midtstopper Stine B. Pedersen, som er gået med frem, men desværre redder målmanden.

54 min. er spillet da Danmark har et godt opspil i venstre side, og et indlæg fra indskiftede Matilde Frausing Christiansen havner hos Anna Fisker, men hun får afsluttet lige på målmanden.

Der står egentlig Danmark på de situationer, der er værd at skrive om i 2. halvleg. Denne halvleg bærer præg af, at de danske piger på dette tidspunkt er puljevindere, hvis de kan holde 2-1 stillingen kampen ud, og de kontrollerer resten af kampen sikkert og vinder helt fortjent.

Den glade danske landstræner Anders With Damgaard sagde efter kampen: På nær de første 20 min. af dagens kamp, hvor vi starter meget nervøst og usammenhængende, sidder vi på kampen. Spillet var ikke så flydende som i de to første kampe. Men en statistik der hedder 10 afslutninger indenfor rammen mod Ungarns 2, synes jeg er meget sigende for kampen. Ros til Stine Pedersen, Caroline Rask og Julie Trustrup Jensen, som alle spiller en god kamp.

Ellers vil jeg gerne udtrykke stor tilfredshed og glæde med at gå igennem denne kvalifikations turnering med 9 point og en målscorer på 11-1 for de 3 kampe. Rent fysisk står vi også distancen denne gang, hvilket har været en udfordring for os i tidligere kvalifikationsrunder. Vi har haft en øget fokusering på netop dette område og har haft god støtte og opbakning fra klubtrænerne i PJDM-rækken, hvilket har resulteret i at vi har flyttet os markant”.

Der trækkes lod til 2. EM kvalifikationsturnering d. 16. november. Vi bringer puljerne her på siden så snart, vi kender disse. Danmark havner i 2. seedningslag ud af 4 som følge af resultaterne i Ungarn holdt op mod resultaterne i de øvrige 8 puljer. 

se kampstatistik på www.uefa.com

20. oktober 2010, 19:58

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet

DBU Fyn
Stadionvej 50, opg. C
5200 Odense V

Telefon 6617 8218
Telefax: 6591 3270

E-mail:
info@dbufyn.dk

Kontorets åbnings- og telefontid:
Mandag - fredag, kl. 10.00 - 15.00. 

Find en medarbejder 

Få besøg af en DBU Fyn konsulent

Læs mere om DBU Fyn

 

 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: