Nordfyns fodboldråd afviklede mandag aften kurset Teknik og koordination, og det var med flot opbakning fra de nordfynske trænere.
25 kursister var mandag aften samlet til kursus i Særslev. De skulle igennem 3 timers kurset "Teknik og koordination" arrangeret af Nordfyns Fodboldråd.
Bjarne Jeppesen, der var den af FBU påsatte instruktør, stod for underholdningen opdelt i en teoretisk og siden praktisk del.
Kursisterne kom i løbet af aftenen igennem følgende elementer:
- At forevise koordinationstræning med bold
- Give viden om koordinationstræning – Herunder, at trænerens udgangspunkt bør være den enkelte spillers bevægelseserfaringer og koordinationsmodenhed.
- At forevise koordinationstræning med bold
- At give viden omkring koordinationstræning – primært bevægelsesskoling med bold
- At videregive instruktionsmomenter ved fodboldteknisk træning
- At introducere til instruktionsmetode under boldteknisk træning
- At instruktøren tilpasser praktikken efter alder og deltagere
- At informere om kursus- og uddannelsesmuligheder.
Efter 3 timer med højt humør og god instruktion, kunne de mange fremmødte vende retur til deres respektive klubber med nye redskaber i trænerværktøjskassen.
En stor ros skal der lyde til Nordfyns Fodboldråd for et flot arrangement for kommunens klubber.