Det danske U17 landshold vandt en flot og fortjent 2-0 sejr over Belgien og står nu med meget gode kort på hånden inden mandagens afgørende EM-kvalifikationskampe.
Det danske U17 herrelandshold skulle fredag middag forsøge at følge op på den resultatmæssige succes i EM-kvalifikationen, hvor Wales onsdag blev besejret 1-0.
Thomas Frank havde givet genvalgt til de 11 startende fra kampen mod Wales, hvor spillet i perioder ikke levede op til det vanlige høje niveau for årgang 94.
Trænerens disposition gav bonus, og de danske drenge var tændte fra start. Danskerne pressede højt, og Viktor Fischer og Lasse Vigen Christensen havde to gode bolderobringer på belgiernes banehalvdel, som resulterede i gode scoringstilbud. Derudover havde Viktor Fischer og Christian Nørgaard nærgående forsøg fra distancen, og det var derfor fuldt fortjent, at Danmark tog føringen efter 28 minutter. Christian Nørgaard tryllede på den belgiske baglinje og spillede bolden i foran mål, hvor Kenneth Zohore sikkert sparkede føringsmålet i kassen.
Kun to minutter senere slog de danske drenge til igen! Med hurtigt, præcist og besnærende pasningsspil blev Belgien spillet tynde, og højre back Mads Aaquist kunne med et perfekt løb og en ligeså god tværpasning servere bolden for Christian Nørgaard, som bankede kuglen i kassen til en 2-0 føring.
Belgien skabte primært chancer via deres lynhurtige kantspillere, men en velspillende Oliver Korch og en bundsolid dansk defensiv, med fødselsdagsbarnet Frederik Holst i spidsen, lukkede flot af.
Efter pausen beviste de danske drenge, at de, ud over poleret pasningsspil, også kan tage arbejdshandskerne på, når det er påkrævet. Med hård fysisk fight og taktisk kløgt, blev de belgiske spillere stresset, og de skabte kun en enkelt stor chance, hvor Oliver Korch præsterede en glimrende fodparade.
Danmark bevarede kontrollen med opgøret i slutfasen, men i overtiden fløjtede den tyrkiske dommer for straffespark til Belgien, da Mads Aaquist havde hånd på bolden i det kriminelle felt. Men Oliver Korch sikrede holdets femte clean sheet i træk, da han flot snuppede forsøget fra 11-meter pletten.
I EM-kvalifikationspuljens andet opgør vandt Litauen lidt overraskende 1-0 over Wales, og dermed kan både Litauen, Belgien og Danmark slutte på 6 point, såfremt Danmark taber mandagens opgør mod Litauen, og Belgien samtidig besejrer Wales.
Derfor er de danske drenge endnu ikke helt sikre at kvalificere sig til forårets eliterunde, men de rød-hvide står med rigtige gode kort på hånden, da vi kan nøjes med et uafgjort resultat eller endda et et-måls nederlag til Litauen mandag eftermiddag.
U17 landstræner Thomas Frank var en glad mand efter den vitale sejr:
”Vi glæder os over en fortjent 2-0 sejr. Vi tabte til Belgien i januar, og siden da har vi udviklet os betydeligt, og vi har fået lagt flere facetter på i spillestilen. Belgiens U17 landshold er pt. rangeret som nummer 8 i Europa, og de har generelt et godt stabilt talentudviklingsmiljø, og det er noget vi gerne vil matche, og derfor er det fedt at slå dem 2-0 i dag”.
”Vi åbner kampen fornuftigt, hvor vi får sat vores spil, får lukket dem helt ned og scorer to fantastiske flotte mål i første halvleg. Derefter har vi god kontrol med kampen, og vi formår tilmed at fastholde bolden i Belgiens afsluttende offensive satsning”.
”Vi går nu efter at vinde den sidste kamp mod Litauen, således at vi kvalificerer os til eliterunden med 9 point og dermed får en god seedning i den videre EM kvalifikationsturnering, så drømmen om EM i Serbien kan leve videre”, slutter Thomas Frank.
Kamprapport |
Hold |
U/17-landsholdet |
Kamp |
Belgien – Danmark |
Tid |
24. september 2010 kl. 12:00 |
Sted |
Stadium of Marijampole, Marijampole, Litauen |
Status |
1. EM-kvalifikationsrunde |
Resultat |
0-2 (0-2) |
Tilskuere |
67 |
Dommer |
Halis Ozkahya (Tyrkiet) |
Linjedommere |
Tascioglu (Tyrkiet) & Dirda (Litauen) |
4. dommer |
Mazeika (Litauen) |
Startopstillingen |
Nr |
Spiller |
Klub |
1 |
Oliver Korch |
FC Midtjylland |
2 |
Mads Aaquist |
FC København |
2 |
Frederik Holst (anfører) |
Brøndby IF |
4 |
Nicolai Johannesen |
Lyngby Boldklub |
5 |
Riza Durmisi |
Brøndby IF |
6 |
Patrick Olsen |
Brøndby IF |
7 |
Christian Nørgaard |
Lyngby Boldklub |
8 |
Lasse Vigen Christensen |
FC Midtjylland |
9 |
Kenneth Zohore |
FC København |
10 |
Viktor Fischer |
FC Midtjylland |
11 |
Danny Amankwaa |
FC København |
Kampforløb |
Min |
Status |
Spiller |
28 |
0-1 |
Kenneth Zohore |
30 |
0-2 |
Christian Nørgaard |
62 |
Advarsel |
Christian Nørgaard |
67 |
Advarsel |
Viktor Fischer |
| 68 |
Advarsel |
Riza Durmisi |
80 |
Advarsel |
Mads Aaquist |
Ind- og udskiftninger |
Min |
Ind |
Ud |
71 |
17. Kristian Lindberg, FC Nordsjælland |
Kenneth Zohore |
77 |
14. Oskar Tranberg, Brøndby IF |
Lasse Vigen Christensen |
80 |
15. Lucas Andersen, AaB |
Christian Nørgaard |
Ikke benyttet |
16 |
Casper Radza |
OB |
12 |
Derrick Nissen |
Vejle Boldklub |
13 |
Patrick Jensen |
Vejle Boldklub |
18 |
Yussuf Poulsen |
Lyngby Boldklub |