Slutrundetrupper 1908-2012

Danmark har til dato deltaget i 21 forskellige slutrunder med EM-slutrunden i Polen/Ukraine som den seneste.

Slutrunderne er fordelt på : 8 OL-slutrunder
8 EM-slutrunder
4 VM-slutrunder
1 Intercontinental slutrunde

Såfremt du ønsker at læse mere om spillerne og turneringerne kan du finde uddybende data i vores landsholdsdatabase (med undtagelse af Knud Hansen, Magnus Beck, Axel Dyrberg, Viggo Malmquist og Einar Middelboe, der ikke kom på banen og dermed ikke fik registreret en officiel landskamp):

OL London 19.-24. oktober 1908 OL Stockholm 29. juni-4. juli 1912

Peter Marius Andersen, BK Frem
Magnus Beck, B 93
Ødbert E. Bjarnholt, BK Frem
Harald Bohr, AB
Charles Buchwald, AB
Johannes Gandil, B 93
Harald Hansen, B 93
Knud Hansen, BK Olympia
August Lindgren, B 93
Einar Middelboe, KB
Kristian Middelboe, KB
Ludvig Drescher, KB
Nils Middelboe, KB
Sophus Nielsen, BK Frem
Oskar Nørland, KB
Bjørn Rasmussen, KB
Vilhelm Wolfhagen, KB

Træner Charles Williams

Paul Berth, AB
Charles Buchwald, AB
Svend Aage Castella, KB
Hjalmar Christoffersen, BK Frem
Ludvig Drescher, KB
Axel Dyrberg, B 1903
Harald Hansen, B 93
Sophus Hansen, BK Frem
Emil Jørgensen, B 93
Ivar Lykke, KB
Viggo Malmquist, B 93
Nils Middelboe, KB
Christian Morville, KB
Poul "Tist" Nielsen, KB
Sophus Nielsen, BK Frem
Oskar Nørland, KB
Anthon Olsen, B 93
Axel Petersen, BK Frem
Axel Thufason, B 93
Vilhelm Wolfhagen, KB

Træner: Ingen

OL Antwerpen 28. august-5. september 1920 OL London 31. juli-13. august 1948

Gunnar Aaby, AB
Bernhard V. Andersen, BK Frem
Steen Steensen Blicher, KB
Leo Dannin, KB
Poul Graae, KB
Christian Grøthan, B 93
Carl Hansen, B 1903
Sophus Hansen, BK Frem
Jens Jensen, B 1903
Viggo Jørgensen, B 1903
Vilhelm Jørgensen, B 1903
Ivar Lykke, KB
Nils Middelboe KB
Poul Nielsen, ØB
Alf Olsen, KB
Svend Ringsted, AB
Michael Rohde, B 93
Fritz Tarp, B 93

Træner: John Carr

Knud Bastrup-Birk, AB
Hans Colberg BK, Frem
Edvin Hansen, Køge BK
John Hansen, BK Frem
Jørgen W. Hansen, KB
Karl Aage Hansen, AB
Erik Kuld Jensen, AGF
Ivan Jensen, AB
Ove Jensen, B 93
Viggo Jensen, Esbjerg fB
Per Knudsen, AGF
Knud Lundberg, AB
Eigil Nielsen, KB
Knud Børge Overgaard, B 93
Poul Petersen, AB
Axel Pilmark KB
Johannes Pløger, BK Frem
Carl Aage Præst, ØB
Holger Seebach, AB
Erling Sørensen BK Frem
Jørgen Leschly Sørensen, OB
Dion Ørnvold, KB

Træner: Robert Mountford

OL 19. juli-2. august, Helsinki 1952 OL Rom, 26. august-10. september 1960

Poul Andersen, B 93
Søren Andersen, Esbjerg fB
Steen Blicher, AB
Henry From, AGF
Ralf Ginsborg, HIK
Jens Peter Hansen, Esbjerg fB
Jørgen W. Hansen, KB
Carl Holm, B 1903
Aage Rou Jensen, AGF
Knud Blak Jensen, KB
Jørgen Johansen, KB
Per Knudsen, AGF
Knud Lundberg, AB
Svend Nielsen, B 93
Jørgen Olesen, AGF
Poul Petersen, AB
Poul Erik Petersen, Køge BK
Holger Seebach, AB
Erik Terkelsen, Esbjerg fB
Jens Torstensen, Odense KFUM

Træner: Axel Bjerregaard

Poul Andersen, Skovshoved IF
John Danielsen, B 1909
Henning Enoksen, Vejle BK
Henry From, AGF
Erik Gaardhøje, Esbjerg fB
Bent Hansen, B 1903
Jørgen Hansen, Næstved IF
Henning Helbrandt, KB
Poul Jensen, Vejle BK
Bent Krog, KB
Erling Linde Larsen, B 1909
Poul Mejer, Vejle BK
Flemming Nielsen, AB
Hans Christian Nielsen, AGF
Harald Nielsen Frederikshavn fI
Poul Pedersen, AIA
Finn Sterobo, OB
Jørn Sørensen, KB
Tommy Troelsen, Vejle BK

Træner: Arne Sørensen

EM Spanien 17.-21. juni 1964 OL München 28. august-10. september 1972

John Amdisen, AGF
Carl Bertelsen, Esbjerg fB
John Danielsen, B 1909
Bent Hansen, B 1903
Jens Jørgen Hansen, Esbjerg fB
Kaj Hansen, BK Frem
Helge Jørgensen, Odense KFUM
Birger Larsen, BK Frem
Ole Madsen, HIK
Erling Nielsen, B 1909
Leif Nielsen, BK Frem
Svend Aage Rask, B 1909
Jørgen Rasmussen, B 1913
Tom Søndergaard, B 93
Ole Sørensen, KB
Kjeld Thorst, AaB
Bent Wolmar, AGF

Træner: Poul Petersen

Flemming Ahlberg, BK Frem
Svend Andresen, B 1903
Keld Bak, Næstved IF
Kurt Berthelsen, AaB
Hans Ewald Hansen, B 1901
Heino Hansen, Slagelse
Jack Hansen, B 1913
Valdemar Hansen, BK Frem
Heinz Hildebrandt, Hvidovre IF
Kristen Nygaard, IHF Aarhus
Flemming Pedersen, KB
Leif Printzlau, BK Frem
Jørgen Rasmussen, Randers Freja
Max Rasmussen, AB
Per Røntved, Brønshøj BK
Allan Simonsen, Vejle BK
Mogens Therkildsen, OB
Helge Vonsyld, Randers Freja
Sten Ziegler, Hvidovre IF

Træner: Rudi Strittich

EM i Frankrig 12.-27. jun 1984 VM Mexico 31. maj-29. juni 1986
1 Ole Kjær, Esbjerg fB
2 Ole Rasmussen, Hertha Berlin
3 Søren Busk, AA Gent
4 Morten Olsen, RSC Anderlecht
5 Ivan Nielsen, Feyenoord
6 Søren Lerby, FC Bayern München
7 Jens Jørn Bertelsen, RFC Seraing
8 Jesper Olsen, Ajax Amsterdam
9 Allan Simonsen, Vejle BK
10 Preben Elkjær, KSC Lokeren
11 Klaus Berggreen, SC Pisa
12 Jan Mølby, Ajax Amsterdam
13 John Lauridsen, RCD Espanol
14 Michael Laudrup, SS Lazio
15 Frank Arnesen, RSC Anderlecht
16 Troels Rasmussen, AGF
17 Steen Thychosen, Vejle BK
18 John Sivebæk, Vejle BK
19 Kenneth Brylle, RSC Anderlecht
20 Ole Qvist, KB

Træner: Sepp Piontek

1 Troels Rasmussen, AGF
2 John Sivebæk, Manchester United FC
3 Søren Busk, Maastricht VV
4 Morten Olsen, RSC Anderlecht
5 Ivan Nielsen, Feyenoord
6 Søren Lerby, FC Bayern München
7 Jan Mølby, Liverpool FC
8 Jesper Olsen, Manchester United FC
9 Klaus Berggreen, SC Pisa
10 Preben Elkjær, Hellas-Verona
11 Michael Laudrup, Juventus FC
12 Jens Jørn Bertelsen, FC Aarau
13 Per Frimann, RSC Anderlecht
14 Allan Simonsen, Vejle BK
15 Frank Arnesen, PSV Eindhoven
16 Ole Qvist, KB
17 Kent Nielsen, Brønshøj BK
18 Flemming Christensen, Lyngby BK
19 John Eriksen, Feyenoord
20 Jan Bartram, AGF
21 Henrik Andersen RSC Anderlecht
22 Lars Høgh, OB

Træner: Sepp Piontek

EM Vesttyskland 10.-25. juni 1988 EM Sverige 10.-26. juni 1992

1 Troels Rasmussen, AGF
2 John Sivebæk, AS Saint-Étienne
3 Søren Busk, Wiener SK
4 Morten Olsen, 1. FC Köln
5 Ivan Nielsen, PSV Eindhoven
6 Søren Lerby, PSV Eindhoven
7 John Helt, Lyngby BK
8 Per Frimann, AGF
9 Jan Heintze, PSV Eindhoven
10 Preben Elkjær, Hellas-Verona
11 Michael Laudrup, Juventus FC
12 Lars Olsen, Brøndby IF
13 John Jensen, Brøndby IF
14 Jesper Olsen, Manchester United FC
15 Flemming Povlsen, 1. FC Köln
16 Peter Schmeichel, Brøndby IF
17 Klaus Berggreen, Torino Calcio
18 John Eriksen, Servette FC
19 Bjørn Kristensen, AGF
20 Kim Vilfort, Brøndby IF

Træner: Sepp Piontek

1 Peter Schmeichel, Manchester United FC
2 John Sivebæk, AS Monaco
3 Kent Nielsen, AGF
4 Lars Olsen, Trabzonspor KPK
5 Henrik Andersen, 1. FC Köln
6 Kim Christofte Brøndby IF
7 John Jensen, Brøndby IF
8 Johnny Mølby, Vejle BK
9 Flemming Povlsen, BV Borussia Dortmund
10 Lars Elstrup, OB
11 Brian Laudrup, FC Bayern München
12 Torben Piechnik, B 1903
13 Henrik Larsen, Lyngby BK
14 Torben Frank, Lyngby BK
15 Bent Christensen, FC Schalke 04
16 Mogens Krogh, Brøndby IF
17 Claus Christiansen, Lyngby BK
18 Kim Vilfort, Brøndby IF
19 Peter Nielsen, Lyngby BK
20 Morten Bruun, Silkeborg IF

Træner: Richard Møller Nielsen

OL Barcelona 24. juli-8. august 1992 IC Saudi-Arabien 6.-13. januar 1995

1 Niels Christian Jørgensen, AaB
2 Thomas Helveg, OB
3 Jacob Laursen, Vejle BK
4 Claus Thomsen, AGF
5 Peter Frank, BK Frem
6 Jakob Kjeldbjerg, Silkeborg IF
7 Jens Madsen, Brøndby IF
8 Ronnie Ekelund, Brøndby IF
9 Miklos Molnar, Servette Geneve
10 Per Frandsen, OSC Lille
11 Peter Møller, AaB
12 Jens Risager, Brøndby IF
13 Stig Tøfting, AGF
14 Lars Højer Nielsen, FC København
15 Michael Hansen, Silkeborg IF
16 Brian Flies, Næstved IF
17 Jens Madsen, OB
18 Michael Larsen, Silkeborg IF
19 Søren Andersen, AGF
20 Michael Johansen, FC København

Træner: Viggo Jensen

1 Peter Kjær, Silkeborg IF, Tilkaldt (Lars Høgh skadet)
2 Jakob Friis-Hansen, OSC Lille
3 Marc Rieper, West Ham United FC
4 Jes Høgh, AaB
5 Jens Risager, Brøndby IF
6 Michael Schjønberg, OB
7 Brian Steen Nielsen, Fenerbahce SK
8 Johnny Hansen, OB
9 Mark Strudal, Brøndby IF
10 Michael Laudrup, Real Madrid CF
11 Brian Laudrup, Glasgow Rangers FC
12 Jacob Laursen, Silkeborg IF
13 Jesper Kristensen, Brøndby IF
14 Morten Wieghorst, Dundee United FC
15 Carsten Hemmingsen, OB
16 Lars Høgh, OB
17 Peter Rasmussen, AaB
18 Bo Hansen, Brøndby IF
20 Mogens Krogh, Brøndby IF

Træner: Richard Møller Nielsen

EM England 8.-30. juni 1996 VM Frankrig 10. juni-12. juli 1998

1 Peter Schmeichel, Manchester United FC
2 Thomas Helveg, Udinese Calcio
3 Marc Rieper, West Ham United FC
4 Lars Olsen, Brøndby IF
5 Jes Høgh, Fenerbahce SK
6 Michael Schjønberg, OB
7 Brian Steen Nielsen, OB
8 Claus Thomsen, Ipswich Town
9 Mikkel Beck, Fortuna Köln
10 Michael Laudrup, Real Madrid CF
11 Brian Laudrup, Glasgow Rangers FC
12 Torben Piechnik, AGF
13 Henrik Larsen, Lyngby BK
14 Jens Risager, Brøndby IF
15 Erik Bo Andersen, Glasgow Rangers FC
16 Lars Høgh, OB
17 Allan Nielsen, Brøndby IF
18 Kim Vilfort, Brøndby IF
19 Stig Tøfting, AGF
20 Jacob Laursen, Silkeborg IF
21 Søren Andersen, AaB
22 Mogens Krogh, Brøndby IF

Træner: Richard Møller Nielsen

1 Peter Schmeichel, Manchester United FC
2 Michael Schjønberg, 1. FC Kaiserslautern
3 Marc Rieper, Glasgow Celtic FC
4 Jes Høgh, Fenerbahce SK
5 Jan Heintze, Bayer 04 Leverkusen
6 Thomas Helveg, Udinese Calcio
7 Allan Nielsen, Tottenham Hotspur FC
8 Per Frandsen, Bolton Wanderers FC
9 Miklos Molnar, Sevilla FC
10 Michael Laudrup, Ajax Amsterdam FC
11 Brian Laudrup, Glasgow Rangers FC
12 Søren Colding, Brøndby IF
13 Jacob Laursen, Derby County FC
14 Morten Wieghorst, Glasgow Celtic FC
15 Stig Tøfting, MSV Duisburg
16 Mogens Krogh, Brøndby IF
17 Bjarne Goldbæk, FC København
18 Peter Møller, PSV Eindhoven
19 Ebbe Sand, Brøndby IF
20 René Henriksen AB
21 Martin Jørgensen Udinese Calcio
22 Peter Kjær, Silkeborg IF

Træner: Bo Johansson

EM Belgien/Holland 10. juni-2. juli 2000 VM Sydkorea/Japan 31. maj-30. juni 2002
1 Peter Schmeichel, Sporting Clube de Portugal
2 Michael Schjønberg, 1. FC Kaiserslautern
3 René Henriksen, Panathinaikos
4 Jes Høgh, Chelsea FC
5 Jan Heintze, PSV Eindhoven
6 Thomas Helveg, AC Milan
7 Allan Nielsen, Tottenham Hotspur FC
8 Jesper Grønkjær, Ajax Amsterdam FC
9 Jon Dahl Tomasson, Feyenoord
10 Martin Jørgensen, Udinese Calcio
11 Ebbe Sand, FC Schalke 04
12 Søren Colding, Brøndby IF
13 Martin Laursen, Hellas Verona
14 Brian Steen Nielsen, AB
15 Stig Tøfting, MSV Duisburg
16 Thomas Sørensen, Sunderland FC
17 Bjarne Goldbæk, Fulham FC
18 Miklos Molnar, Kansas City Wizards
19 Morten Bisgaard, Udinese Calcio
20 Thomas Gravesen, Hamburger SV
21 Mikkel Beck, Derby County FC
22 Peter Kjær, Silkeborg IF

Træner: Bo Johansson

1 Thomas Sørensen, Sunderland FC
2 Stig Tøfting, Bolton Wanderers FC
3 René Henriksen, Panathinaikos
4 Martin Laursen, AC Milan
5 Jan Heintze, PSV Eindhoven
6 Thomas Helveg, AC Milan
7 Thomas Gravesen, Everton FC
8 Jesper Grønkjær, Chelsea FC
9 Jon Dahl Tomasson, Feyenoord
10 Martin Jørgensen, Udinese Calcio
11 Ebbe Sand, FC Schalke 04
12 Niclas Jensen, Manchester City FC
13 Steven Lustü, S&FK Lyn
14 Claus Jensen, Charlton Athletic FC
15 Jan Michaelsen, Panathinaikos
16 Peter Kjær, Aberdeen FC
17 Christian Poulsen, FC København
18 Peter Løvenkrands, Glasgow Rangers FC
19 Dennis Rommedahl, PSV Eindhoven
20 Kasper Bøgelund, PSV Eindhoven
21 Peter Madsen, Brøndby IF
22 Jesper Christiansen, Glasgow Rangers FC
23 Brian Steen Nielsen, Malmö FF

Træner: Morten Olsen

EM Portugal 12. juni-4. juli 2004 VM Sydafrika 11. juni - 11. juli 2010
1 Thomas Sørensen, Aston Villa FC
2 Kasper Bøgelund, PSV Eindhoven
3 René Henriksen, Panathinaikos FC
4 Martin Laursen, Aston Villa FC
5 Niclas Jensen, BV Borussia 09 Dortmund
6 Thomas Helveg, Internazionale FC
7 Thomas Gravesen, Everton FC
8 Jesper Grønkjær, Chelsea FC
9 Jon Dahl Tomasson, AC Milan
10 Martin Jørgensen, Udinese Calcio
11 Ebbe Sand, FC Schalke 04
12 Thomas Kahlenberg, Brøndby IF
13 Per Krøldrup, Udinese Calcio
14 Claus Jensen, Charlton Athletic FC
15 Daniel Jensen, Real Murcia CF
16 Peter Skov-Jensen, FC Midtjylland
17 Christian Poulsen, FC Schalke 04
18 Brian Priske, K.R.C. Genk
19 Dennis Rommedahl, PSV Eindhoven
20 Kenneth Perez, AZ Alkmaar
21 Peter Madsen, VfL Bochum
22 Stephan Andersen AB
23 Peter Løvenkrands Glasgow Rangers FC

Træner: Morten Olsen

1 Thomas Sørensen
2 Christian Bjørnshøj Poulsen
3 Simon Kjær
4 Daniel Agger
5 William Kvist Jørgensen
6 Lars Jacobsen
7 Daniel Jensen
8 Jesper Grønkjær
9 Jon Dahl Tomasson
10 Martin Jørgensen
11 Nicklas Bendtner
12 Thomas Kahlenberg
13 Per Krøldrup
14 Jakob Poulsen
15 Simon Busk Poulsen
16 Stephan Andersen
17 Mikkel Beckmann
18 Søren Larsen
19 Dennis Rommedahl
20 Thomas Enevoldsen
21 Christian D. Eriksen
22 Jesper Christiansen
23 Patrick Mtiliga

Træner: Morten Olsen

EM Polen/Ukraine 9. juni - 1. juli 2012      
1 Stephan Andersen, Evian Thonon Gaillard
2 Christian Bjørnshøj Poulsen, Evian Thonon Gaillard
3 Simon Kjær, AS Roma
4 Daniel Agger, Liverpool FC
5 Simon Busk Poulsen, AZ Alkmaar
6 Lars Jacobsen, FC København
7 William Kvist Jørgensen, VfB Stuttgart
8 Christian D. Eriksen, AFC Ajax
9 Michael Krohn-Dehli, Brøndby IF
10 Dennis Rommedahl, Brøndby IF
11 Nicklas Bendtner, Sunderland
12 Andreas Bjelland, FC Nordsjælland
13 Jores Okore, FC Nordsjælland
14 Lasse Schöne, NEC Nijmegen
15 Michael Silberbauer, BSC Young Boys
16 Anders R. Lindegaard, Manchester United
17 Nicklas Pedersen, FC Groningen
18 Daniel Wass, Evian Thonon Gaillard
19 Jakob Poulsen, FC Midtjylland
20 Thomas Kahlenberg, Evian Thonon Gaillard
21 Niki Zimling, Club Brügge KV
22 Kasper Schmeichel, Leicester City FC
23 Tobias P. Mikkelsen, FC Nordsjælland
 

Træner: Morten Olsen

 

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

0

Ingen kommentarer endnu - skriv den første