Ugens dommerprofil: Oliver Jensen
Hver uge i oktober og november sætter vi fokus på dem, der styrer fløjten på banen. De mange frivillige dommere er en central spiller i fodboldens verden, hvor de hver uge kører Fyn tynd og sikrer, at der skabes gode fodboldoplevelser uanset niveau.
I denne uge sætter vi ekstra fokus på dommerne i dansk fodbold i vores landsdækkende kampagne om god adfærd. DBU, DBU's lokalunioner, Divisionsforeningen og Ligaforbundet står sammen om at sætte fokus på den gode adfærd på banen, på sidelinjen og på tribunen. Læs mere på dbu.dk/holdfast
Denne uge byder på en dommer, der nærmest er født med fløjten i hånden!
17-årige Oliver Jensen har kun været dommer i to år – men det har bestemt ikke holdt ham tilbage. Hele 109 kampe har han allerede ledet, og alene i 2025 har han været på banen imponerende 53 gange.
På herresiden styrer Oliver slagets gang i Serie 4, men målet er klart: Serie 3 er næste stop. Hos kvinderne dømmer han i ungdomsrækkerne, og når sæsonen rykker indendørs, trækker han også gerne i dommertøjet der. En ung dommer med masser af gåpåmod, fløjteføring og fremtidspotentiale.
Q&A med Oliver
Jeg føler nærmest, at jeg blev født med dommertøjet på. Min far er dommer nu, og min farfar har været dommer, så jeg har været vant til fra barnsben at komme med rundt til vintertræninger og arrangementer. Det ligger åbenbart til familien at være dommer.
Jeg er ung og frisk. Jeg prøver altid at have en positiv dialog og forklare, hvordan jeg ser situationen. Men nogle gange skal man lade fløjten tale.
De er fine. Jeg foretrækker den sorte - eller det er i hvert fald den, jeg har pakket flest gange.
Jeg har ikke som sådan et dommeridol. Men jeg er rigtig stor fan af Lionel Messi.
Jeg bliver faktisk tit genkendt på gaden, og det kan være på alle tidspunkter af døgnet. Det kan måske være, fordi jeg er ung. Nogle gange oplever jeg, at man som ung dommer kan have lidt udfordringer med autoritet, når man dømmer "voksne". Men mig bekendt har kendelser ikke noget med alder at gøre. Heldigvis er de fleste, der genkender mig, positive.
Jeg synes, at man burde kigge på offsidereglen, så vi undgår de der millimeterkendelser på eliteniveau.
Nej, det har jeg ikke. Men jeg har dømt en dommerkollega, Jesper Wowk Hansen, der heldigvis opførte sig ordentligt ;-)
Pas.
Tro på det du gør. Stol på dine kendelser, også selvom du er ung. Man skal generelt ikke være bange, hverken for at dømme eller lave fejl.
Jeg havde engang en spiller, der spurgte, om jeg ville låne hans briller, griner Oliver.
DBU Fyn tilbyder en lang række uddannelser og muligheder for fodboldinteresserede på Fyn.
Livet som fodbolddommer giver dig en masse spændende udfordringer og gode oplevelser både på og uden for banen. Du kan læse mere om dommerverdenen, samt tilmelde dig tilgængelige dommerkurser/uddannelser i spotboksene herunder.
Husk, at alle fynske fodbolddommere er indbudt til indetræning, hvilket du kan læse mere om her.
Kurser & Uddannelse
|