Når man som 15-årig starter sin dommerkarriere, så kan det have mange grunde og det er ikke sikkert, at der er et klart mål. Jesper Wowk Hansen modtog sin 10-års-nål i 2023, og det er ikke sikkert, at han var klar over det, da han startede som 15-årig, men nu er han 27 år og er allerede godt på vej mod sin kamp nr. 600. 

For allerede nu har Jesper fløjtet og/eller vinket 583 kampe på 12 år. Det betyder, at han i gennemsnit har 50 kampe pr. sæson, og det er uden at fraregne år 2020, hvor der ikke blev spillet meget fodbold. Jesper må efterhånden dømme det meste på Fyn, hvor han for herrerne dømmer GF Fynsserien og vinker i Danmarksserien. På kvindesiden kører han land og rige rundt, når han fløjter i kvindernes bedste række: A-rækken. I denne sæson er Jesper ligeledes klar og har allerede fløjtet/vinket 18 kampe.

Q&A med Jesper

Hvorfor blev du dommer- og hvor længe har du været det?+

Jeg blev dommer, da jeg mente, jeg kunne gøre det bedre end nogle af alle de gamle havenisser, som løb rundt og dømte mig, da jeg spillede fodbold som 15-årig. Jeg så muligheder i at komme længere op i rækkerne, da mit fodboldtalent ikke bragte mig meget højere end Serie 4. Jeg fik dommerkort 31.08.2014 og tog kamplederkursus i 2012 for at tjene lidt ekstra lommepenge. Derudover må jeg hellere nævne min første mentor, Sebastian Røhling, samt en lokaltræner (Henrik Rudbæk Sørensen) fra Langeskov IF, som så et større talent i mig som dommer end som spiller.

Hvordan ville du beskrive dig selv som dommer?+

Jeg ser mig selv som glad og smilende. Mere praktisk end teoretisk. Derudover skal der altid være plads til en god joke mellem spiller og dommer.

Hvad synes du om farverne på dommertøjet?+

Det er fint. Jeg kan bedst lide den grønne, da det er håbets farve. 

Hvem er dit sports-/dommeridol?+

Jeg ved ikke, om jeg vil sige, at jeg har et idol. Men jeg har kæmpe respekt for folk som erkender man har taget fejl. Som Claus Bo i FCK-Silkeborg i 97, minut 2:50-3:10  https://www.fck.dk/nyhed/2016/12/05/julekalender-5-1996_1997---da-claus-bo-faldt-paa-knae-for-goldbaek#:~:text=25.05.97%20FCK%2DSilkeborg%203%2D0%20%2D%20da%20Claus%20Bo,dommer%20Claus%20Bo%20Larsens%20kn%C3%A6fald%20for%20Bjarne 

Hvad er den største udfordring ved at være dommer?+

Det er presset og råbene fra de mange tilskuere, der ikke lige har læst lovbogen. 

Hvis du kunne indføre én ny regel i fodbold, hvad skulle det være?+

Alle seniorkampe skulle foregå som paragraf 3, hvad angår gule og røde kort. Dertil synes jeg man bør indføre linjedommer ned til Serie 1-kval igen.

Har du nogensinde givet kort til nogen, du kender personligt – og hvordan tog de det?+

Ja. Jeg har måtte advare og udvise en tidligere træner. I øjeblikket fik jeg et par fine gloser med på vejen. I dag når vi mødes kan vi godt grine af det, da han godt vidste han skulle have det. 

Hvis du skulle foreslå en dommer-entrésang, hvad skulle det være?+

Hakuna matata, da vi ikke skal tage det hele så tungt. Både spillere, trænere og dommere kommer for at have det sjovt og fordi man nyder spillet. - https://www.youtube.com/watch?v=SMPvdhPXvr4 

Hvad er dit bedste råd til nye dommere?+

Prøv det og hold fast indtil du kan komme med som linjedommer. Det er altid sjovere at være 3 mod 11 eller end 1 mod 11.

Hvad er det sjoveste, en spiller eller træner har sagt til dig på banen?+

Jeg var linjedommer i en kvindekamp for en del år siden. En spiller sagde til dommeren, efter at være blevet kaldt over til en advarsel. Du kan da ikke blive sur over at blive kaldt ”bitch”. Da spilleren sagde det, rystede dommeren på hovedet og spurgte, om det gjaldt begge veje. Der blev aldrig svaret og spillet slap for det gule kort.

DBU Fyn tilbyder en lang række uddannelser- og muligheder for fodboldinteresserede på Fyn.

Livet som fodbolddommer giver dig en masse spændende udfordringer og gode oplevelser på og uden for banen. Du kan læse mere om dommerverdenen, samt tilmelde dig tilgængelige dommerkurser/uddannelser i spotboksene herunder.  

Kurser & Uddannelse

DBU Trioudvikler

D. 2. maj 2026 kl. 10-17, Hotel Scandic Odense, Hvidkjærvej 25 5250 Odense SV

DBU Dommermentor

D. 2. juni 2026 kl. 19-20 - Online.

Dommergrundkursus

D. 26. august 2026 - Online. Eksamen kræver fysisk fremmøde d. 6. september 2026.  

DBU Dommervejleder

D. 29. august 2026 kl. 10-17, Hotel Scandic Odense, Hvidkjærvej 25 5250 Odense SV